Системи захисту культур

Системи захисту культур

В умовах сучасної ринкової економіки, коли ціни на сільськогосподарську продукцію нестримно зростають, перед аграріями гостро постає проблема необхідності збільшення виробництва продукції та підвищення її якості. Багаторічним досвідом передових господарств та науково-дослідних установ підтверджено, що досягти високого рівня урожайності та якості сільськогосподарської продукції можливо лише за умови інтенсифікації виробництва, ключовою ланкою якого є застосування інтегрованого захисту посівів від хвороб, шкідників та бур’янів.

Обов'язковим заходом захисту ярих культур від шкідників та хвороб є протруювання насіння. Цей захід дає змогу знищити зовнішню та внутрішню насіннєву інфекцію, захищає проростки та сходи від ураження патогенами при застосуванні препаратів фунгіцидної дії та від пошкодження шкідниками у разі використання інсектицидів. Протруюють тільки кондиційне за всіма показниками насіння, попередньо очищене від домішок, пилу, який може утримувати значну кількість препаратів і тим самим зменшити ефективність їх застосування.

 

Сучасні препарати досить ефективні проти комплексу хвороб. Передусім йдеться про ті, які насамперед використовують на насіннєвих посівах та на посівах при вирощуванні за інтенсивною технологією. Вибір протруйника залежить від призначення посіву, характеру і ступеня ураження насіннєвого матеріалу, а також від матеріально-технічного стану конкретного господарства.

 

В умовах поточного року особливу увагу необхідно приділити захисту сходів ярих культур від шкідливих організмів. Передусім це стосується ярих зернових, цукрових буряків, соняшнику, ріпаку та кукурудзи. Отже, для сівби треба використовувати насіння, протруєне такими препаратами, як Зернятко, Росток, Живосил та інші. Обробку насіння проводять на спеціальних машинах випуску попередніх років ПС-10, Мобітокс, ПСШ-5 або на більш досконалих марок -- ПК-20, ПНШ-5 та ПНШ-3 тощо. При цьому потрібно дотримуватися рекомендованих норм витрати препаратів і контролювати рівномірність їх розподілу на насінні.

 

 

 

Культура
Назва препарату та норма застосування
пшениця яра
Зернятко  40 г/т + Парасолька 200 мл/т, Живосил (0,4-0,5 л/т)
ячмінь ярий
Зернятко 40 г/т + Парасолька 200 мл/т, Живосил (0,4-0,5 л/т)
тритикале 
Зернятко 40 г/т + Парасолька 200 мл/т, Живосил (0,4-0,5 л/т)
овес
Зернятко 40 г/т + Парасолька 200 мл/т, Живосил (0,4-0,5 л/т)
просо
Зернятко 40 г/т + Парасолька 200 мл/т, Живосил (0,4-0,5 л/т)
кукурудза
препарати фунгіцидної дії - Росток 1 л/т
препарати інсектицидної дії - Шедевр (3,0-4,0 л/т).
соняшник
препарати фунгіцидної та інсектицидної дії - Шедевр (3,0-4,0 л/т)
ріпак
препарати фунгіцидної та інсектицидної дії - Шедевр (3,0-4,0 л/т)

 

 

 

Із наведених зернових культур тритикале яре, зокрема, сорти харківської селекції Аіст, Хлібодар, Жайворонок, Соловей, Коровай тощо, мають підвищену стійкість до ураження хворобами, тому застосування препаратів фунгіцидної дії на його посівах повинно носити обмежений характер.

 

У ранньовесняний період сходам ярих колосових культур -- ячменю, пшениці, тритикале значної шкоди завдають злакові мухи, а також смугаста та стеблові блішки. За наявності мух і стеблових блішок більш ніж 3-4 шт/м2, а смугастих блішок більш як 6 шт/м2 проводять крайові обробки поля препаратами Святогор, Блискавка, Фішка, Гасило та іншими.

 

Посіви ячменю ярого та пшениці ярої у фазі кущіння захищають від ушкоджень дорослим клопом-черепашкою, за наявності на 1 м2 більш як 2-3 шт/м2, пшениці ярої у фазі молочної стиглості зерна -- від ушкоджень личинками цього шкідника за наявності на 1 м2 більш ніж 4-6 шт. на 1 м2. Проти клопа черепашки, пшеничного трипса, злакових попелиць та інших шкідників застосовують Святогор, Фішка, Блискавка, тощо.

 

Посіви пшениці ярої у період формування останнього листка-початку колосіння проти комплексу хвороб обприскують одним із фунгіцидів: Джерело 0,5 л/га, Амулет (0,5-1,0 л/га) тощо.

 

Проти хлібних жуків у фазі молочної стиглості зерна найбільш ефективним є застосування препарату Гасило.

 

Сходи зернобобових культур -- гороху та сої проти бульбочкових довгоносиків (10-15 жуків/м2) обприскують препаратами Блискавка, Гасило, Святогор.

 

Посіви гороху проти попелиць та горохового зерноїда, за чисельності відповідно більш ніж 300 екз. та 20-30 екз. на 100 помахів сачка, наприкінці бутонізації обприскують Святогор, Блискавка, Фішка.

 

За розвитку аскохітозу або інших хвороб більше 5% в робочу рідину з інсектицидами додають Амулет та Джерело.

 

Посіви сої перед цвітінням проти акацієвої вогнівки та інших лускокрилих, а також комплексу клопів обробляють тими ж препаратами, що і горох.

 

Сходи ріпаку ярого та гірчиці ярої проти капустяних блішок (більш ніж 5 жуків на 1 м2) обприскують Блискавка, Фішка, Святогор тощо.

 

У фазі утворення розетки проти ріпакового пильщика, біланів та прихованохоботників (2-3 личинки або гусениці на 1 м2) посіви обробляють препаратами бульдок, Гасило, Блискавка, Святогор, тощо.

 

У фазі росту стебел та бутонізації проти ріпакових квіткоїда, пильщика, клопа, прихованохоботників, біланів та совок (2-3 личинки або гусениці на 1 м2) посіви обприскують тими ж препаратами.

 

Насамкінець зауважимо, що лише за умови комплексного, науково обґрунтованого підходу до прогнозування, виявлення та застосування системи захисту посівів від шкідників та хвороб можна досягти високої рентабельності рослинницької галузі сільського господарства.

Продукція

Будьте в курсі останніх новин компанії Presence Technology
Підписатись

Хочу отримувати нову інформацію
про компанію та її нові продукти

Останні публікаціїХлібодар

На сучасному етапі вирощування зернових культур в технологів-агрономів сформувалися вої…
Читати далі...
Курс валют предоставлен сайтом ua.kurs.com.ua